Technologie budowy skateparków betonowych

Wstęp do naszej technologii budowy skateparków.

W wyniku blisko 30 lat pracy z betonem oraz doświadczeń we wszystkich technologiach budowy skateparków, aktualnie realizujemy skateparki betonowe wykonywane w opracowanej przez nas technologii zespolonej. Mamy też możliwość przedstawienia porównania różnych technologii budowy skateparków.

Przedstawiamy poniżej technologię budowy skateparków betonowych zespolonych.

Technologia budowy skateparków betonowych . Obiekty żelbetonowe.

Obiekty żelbetowe są zespalamy z elementami wtopionymi w posadzkę z użyciem prefabrykatów (monolityczna technologia zespolona). Elementy okalające, jak ściany i murki oporowe oraz proste, jak manualpady i grindeboxy wykonujemy z prefabrykatów betonowych własnej produkcji. Najazdy wykonujemy natomiast na budowie po zmontowaniu prefabrykatów.

technologia budowy skateparków umieszczenie elementów monolitycznych

Technologia budowy skateparków betonowych. Obiekty monolityczne zespolone.

Technologia monolityczna zespolona jest jak dotąd, najlepiej sprawdza się w budowie skateparków w porównaniu z innymi technologiami: drewnianą, kompozytową, stalową czy mieszaną (kombinacja powyższych).

Realizacja skateparku betonowego w technologii monolitycznej zespolonej jest najbardziej optymalną w kontekście kosztów inwestycji i czasu realizacji. Do produkcji prefabrykatów stosujemy beton klasy C35/45 przygotowany w oparciu o dedykowaną recepturę. Jako zabezpieczenia krawędzi jezdnych i do wykonywania copingów (krawędzi jezdnych) stosujemy stal kwasoodporną typu 304 i 304L, gatunek 1.4301. Zastosowanie stali kwasoodpornej daje wyższą wytrzymałość w stosunku do stali czarnej, zarówno malowanej jak i ocynkowanej, oraz poprawia estetykę obiektu.

Niepodważalną zaletą prefabrykacji jest jakość i trwałość wykonanych elementów oraz skrócenie czasu budowy całego skateparku, co wynika z możliwości równoległego wykonywania prefabrykatów i robót ziemnych lub branżowych, które poprzedzają montaż elementów.

Technologia-budowy-skateparkow zbrojenie najazdow

Wszystkie prefabrykaty wykonujemy według indywidualnych opracowań, na bazie wytycznych projektowych, badań gruntu i obliczeń konstrukcyjnych. Elementy jezdne wykonywane na miejscu budowy realizujemy wg opracowanej przez nas technologii Dynamic-Surface-Troweling (DST) także z betonu C35/45.

Mechaniczne zacieranie najazdów daje większą trwałość powierzchni, co jest niezmiernie ważne w tego typu obiektach. Ponadto, zachowujemy spójność technologiczną z wykonywaną płytą jezdną skateparku. Elementy zbroimy głównie siatką z prętów o średnicy 8mm i rozstawie 15x15cm, układamy je dwuwarstwowo (górą i dołem) ze stali klasy AIII – rozwiązanie to zapewnia właściwą nośność i wytrzymałość ustroju.
Nawierzchnię skateparku, w zależności od terminu realizacji wykonujemy z betonu klasy C25/30 (B30) latem lub C30/37 (B35) jesienią/wiosną. Posadzki wykonujemy w standardzie posadzek przemysłowych, tzn. zacierane mechanicznie i „przypalane”. Płyty zbroimy makro zbrojeniem rozproszonym, polipropylenowym monofibrylowe o długości włókien 38mm, w ilości 1,5 kg/m3. Zbrojenie rozproszone zapewnia wytrzymałość na udar i skurcz technologiczny betonu.

Technologia-budowy-skateparkow dyletacja

Zobacz przykłady naszych realizacji skateparków betonowych.