panorama skateplazy Pomnik Trudu Górniczego
|

Skateparki.pl, Kocham to! (I love it!)

Rankingi najlepszych skateparków w Polsce wskazują najatrakcyjniejsze skatespoty wszech czasów. Ale gdyby się wnikliwiej przyjrzeć, z czołówki nie schodzą pewne miejscówki. Co je łączy?

Weźmy taką skateplazę przy Pomniku Trudu Górniczego – obiekt ponad 10 letni, ciągle tętniący życiem, bardzo szczególny w historii polskiego skatebordingu. Takie Must see, must try before you die dla każdego skatera. Technicznie mistrzowskie połączenie starego z nowym, doskonały przykład rewitalizacji przestrzeni miejskiej i nadania jej nowego życia, promujący miasto i region. To idealne dopasowanie materiałów, szlifowanego granitu i betonu, oraz wykonania pozwala temu miejscu niezmiennie trwać i cieszyć kolejne pokolenia, a młodym adeptom ćwiczyć. Daje realną alternatywę.

Skateplaza na Pomniku Trudu Górniczego

Albo super głęboki, rozbudowany bowl na skateparku w Piasecznie, w połączeniu z dwoma „grzybkami”, szeroko lubiany i polecany w środowisku. Całość uzupełniona dużą ilością ramp, quaterów, funboxów i różnorodnych poręczy. Jest gdzie się rozpędzić i poszybować w powietrzu. Przebieg przejazdów zależy tylko od wyobraźni i umiejętności, raczej nie ma tu ruchu jodełkowego.

basen do jazdy na skateparku w Piasecznie

Oba wspomniane powyżej obiekty powstały ponad 10 lat temu, i choć zauważalne są już niewielkie potrzeby naprawcze, obiekty te ciągle są codzienną destynacją dla młodych w każdym wieku, bez względu czy preferują hulajki, deskę, bmx’a, samochodziki zdalnie sterowane, kąpiele słoneczne latem, czy pokarmy wysoko przetworzone w chwilach, gdy nie są sobą.

Co łączy najlepsze skateparki?

Więc, co je łączy? Poza dużym budżetem, wrażliwością urzędników na potrzeby współczesnej młodzieży, dokładnie przemyślanym projektem, który uwzględnił też inne, niż stricte użytkowe, aspekty konkretnej lokalizacji. Istotą powodzenia w kontekście funkcjonalnym, społecznym, marketingowym czy innym takich inwestycji, ale też docenienia, wyrażonego umieszczeniem wśród najlepszych oczami naszych następców, jest w szczególności trwałość wznoszonych obiektów, w ślad za którą podąża nierozłącznie jakość. I choć świetne skateparki powstają nie tylko w dużych aglomeracjach miejskich o dużym budżecie na sport i rekreację mieszkańców, przy zaangażowaniu wszystkich stron w projekt inwestycyjny prawdziwe perełki mogą powstać w dowolnym miejscu. To nie wspólny portfel jedynie decyduje o powstaniu kultowego miejsca na mapie Polski. A i samo powstanie nawet najbardziej śmiałego projektu, jeśli będzie realizowane w technologii krótko żywotnej, stać się może jedynie migawką na mapie wartych odwiedzenia skateparków w kraju.

Znaczenie trwałości w przypadku skateparku

Po przeszło dwóch dekadach prac wielu samorządów i najlepszych wykonawców dziś odbiorcy tych przestrzeni mają bardzo szeroki wachlarz możliwości, czy pod dachem, czy pod chmurką. Jednak pod wieloma względami najczęściej doceniane obiekty skateingowe to te, które cechuje bardzo wysoka wytrzymałość i trwałość w połączeniu z jakością użytych komponentów oraz niebanalny, przemyślany koncept, którego omówienie z lokalną grupą skaterów tylko wzmacnia ostateczny efekt. 
Trwałość ta wyrażona jest w latach użytkowania, w aktualnie występujących szybkich zmianach klimatycznych, w sytuacjach ultra kryzysowych, jak powódź, czy też w gwałtownych alteracjach temperatur, które dobrze przeliczony i starannie wykonany skatepark przetrwa bez szwanku. Trwałość ta pozwala w efekcie by obiekty takie były otwarte 24/7. Przyzwyczajenie to druga natura człowieka, nic więc dziwnego, że inwestycja tego typu z punktu widzenia Zamawiającego w momencie projektowania obliczana jest na lata, ma być łatwa i względnie niskokosztowa w utrzymaniu, odporna na akty wandalizmu i nieuciążliwa akustycznie dla otoczenia, jako że obiekty takie niekoniecznie lokowane są poza strefami ścisłego zamieszkania. A jeśli wziąć pod uwagę sam proces budowy w kontekście warunków pogodowych w skali roku proces ten powinien przebiegać relatywnie szybko.

Jakość i trwałość produktu finalnego w pracy z betonem wynika z doświadczenia i jego ciągłości, ze zrozumienia materiału, jest wspierana przez ciągłe doskonalenie wykonywanych elementów, badanie alternatywnych rozwiązań i wdrażanie innowacyjnych technologii.

Kilka technicznych informacji o naszej technologii można znaleźć w artykule.

Ale dlaczego trwałość użytkowania ma aż takie znaczenie? Obok projektu, uwzględniającego potrzeby skaterów wyrażone w konsultacjach społecznych oraz odpowiedniego budżetu na realizację skateparku to właśnie stworzenie nowej przestrzeni szeroko pojętego codziennego spędzania czasu młodzieży jest tu odpowiedzią. Młodzi niezaprzeczalnie potrzebują przyjaznej i akceptowanej przez siebie przestrzeni, gdzie mogą wyrażać siebie, czuć się bezpiecznie, robić to, co chcą i kiedy chcą. W niej kształtują charakter, siłę fizyczną, relacje społeczne, nabywają nowych umiejętności. Czy chcieliby, aby taka przestrzeń nagle zniknęła z horyzontu? Determinacja, z jaką walczą o swoje skateparki, a szczególnie o te ukochane, odzwierciedliła się wyraźnie w ich zaangażowaniu w uratowanie od likwidacji i przekształcenie w prawdziwy skatepark dawnego placu pod pomnikiem Trudu Górniczego w Katowicach, czy powstanie bezprecedensowego w skali kraju Szaber Bowl w Warszawie, sfinansowanego zresztą niejako z crowdfundingu. Skateparki weszły na stałe w krajobraz polskich miast, a ich rola społeczna jako najistotniejsza, patrząc z perspektywy naszych następców, powinna determinować decyzje urzędników w kwestii wyboru najlepszych i sprawdzonych rozwiązań technologicznych.

Podobne wpisy